• دانشگاه لرستان - ساختمان دانشکده فنی و مهندسی- طبقه همکف
  • 066-33120113
  • farhangi@lu.ac.ir


  چاپ        ارسال به دوست

آیین اختتامیه طرح ملی کمند در دانشگاه لرستان برگزار شد

 

 

 

 

نشست اختتامیه اولین دوره رویداد ملی کمند (کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر) دانشگاه های استان لرستان، با حضور برخط (مجازی) معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در محل حوزه ریاست دانشگاه لرستان برگزار شد.

دانشگاه لرستان از جمله ۱۰ دانشگاه منتخب کشور برای اجرای رویداد ملی کمند است.

این رویداد ملی با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، برگزار شده است.

همچنین صندوق کارآفرینی امید و مدیریت کارآفرینی دانشگاه لرستان از طرح های برگزیده، حمایت می کند.

در نشست برخط (مجازی) اختتامیه رویداد ملی کمند استان لرستان که یکشنبه، ۲۵ آبان ماه برگزار شد در ابتدا، دکتر خسرو عزیزی، رئیس دانشگاه لرستان گفت:«اجرای رویداد ملی کمند، در جهت تقویت کارآفرینی و مهارت آموزی دانشجویان دختر، یک اقدام اثرگذار است که خوشبختانه در دانشگاه لرستان نیز اجرا شده است و در مجموع در سطح کشور، تعداد ۱۰ دانشگاه این رویداد ملی دانشجویی را برگزار کرده اند».

دکتر عزیزی، افزود:«رویکرد وزارت علوم، سوق دادن دانشگاه های کشور به سوی دانشگاه های کارآفرین است و خوشبختانه در دانشگاه لرستان نیز اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است از جمله:راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه،ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری در محل سایت مرکزی دانشگاه لرستان، ایجاد پژوهشکده زنبور عسل و فرآورده های آن، ایجاد مرکز تحقیقات بلوط، ایجاد مزرعه آموزشی و تحقیقاتی پرورش مرغ بومی و ...».

رئیس دانشگاه لرستان بیان کرد:«با اقدامات انجام شده، از بین ۲۷۵ آزمایشگاه مرکزی در سطح دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و مؤسسات تحقیقاتی و پژوهشی کشور، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه لرستان رتبه ۲۵ را کسب کرده است که این هم یک موفقیت مهم در راستای تقویت تحقیقات و پژوهش های کاربردی در محیط دانشگاهی است».

وی تشریح کرد:«هرچه مهارت آموزی و کارآفرینی را در سطح دانشجویان گسترش دهیم نقش و اثرگذاری دانشگاه برای رفع مشکلات و چالش های استانی و منطقه ای، بیشتر خواهد شد».

رئیس دانشگاه لرستان افزود:«حمایت از پایان نامه های دانشجویی تقاضامحور نیز در راستای توسعه کارآفرینی و تحقیقات و پژوهش های کاربردی است».

دکتر خسرو عزیزی، تصریح کرد:«بایستی بیش از پیش، همکاری ها و ارتباطات مشترک دانشگاه با بخش های اجرایی، خصوصی، صنعتی، اقتصادی و دانش بنیان را تقویت کرد تا بتوان گام های اثرگذارتری برای رفع مشکلات جامعه برداشت». 

کمند؛ حمایت از استعدادهای دانشجویان دختر 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین فلاحی اصل، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان و دبیر رویداد ملی کمند دانشگاه های استان لرستان گفت:«باعث خرسندی است که دانشگاه لرستان نیز از جمله ۱۰ دانشگاه منتخب کشور است که طرح ملی کمند در آنها اجرا شده است».

دکتر فلاحی اصل، توضیح داد:«در مرحله اول داوری آثار ارسال شده، از تعداد ۱۹۳ اثر تعداد ۱۶۸ اثر به مرحله بعدی ارسال شدند و در نهایت براساس داوری نهایی، تعداد ۱۳ اثر در رویداد کمند استان لرستان که ویژه دانشجویان دختر دانشگاه های این استان است به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند».

وی تشریح کرد:«ایده ها و آثار برتر مورد حمایت مدیریت کارآفرینی دانشگاه، قرار می گیرد؛ همچنین تلاش شده است نشست های مختلف نقد و بررسی همراه با کارگاه های مختلف آموزشی برای ارتقای این رویداد ملی برگزار شوند».

وی افزود:«اجرای رویداد کمند، یک گام مهم در راستای حمایت از توانمندی ها و استعدادهای دانشجویان دختر است که خود به خود، منجر به رشد کارآفرینی و اشتغال در جامعه می شود».

کمند؛ گام مهمی برای افزایش مشارکت اجتماعی و اقتصادی دختران

دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز گفت:«اجرای رویداد کمند، باعث توسعه کارآفرینی و افزایش مشارکت اجتماعی و اقتصادی زنان در جامعه می شود».

دکتر غفاری، تصریح کرد:«اجرای رویداد کمند، مرهون این موضوع است که مسئولیت پذیری اجتماعی دانشگاه ها بیشتر از گذشته شود و دانشگاه یک دانشگاه کارآفرین باشد».

وی بیان کرد:«هرچقدر میزان مهارت آموزی و مشارکت اجتماعی و اقتصادی دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر، بیشتر شود سریعتر می توان در مسیر توسعه پایدار، گام برداشت».

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تصریح کرد:«اجرای برنامه هایی همچون رویداد کمند (کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر)، بسترسازی مناسب برای حمایت از خلاقیت ها و نوآوری های دانشجویان دختر است و نتایج اجتماعی و اقتصادی مثبتی برای جامعه به دنبال دارد».

کمند، یک طرح ملی کاربردی برای حمایت از نوآوری و خلاقیت

در این آیین، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز گفت:«اجرای موفق رویداد کمند، یک اقدام خوب برای حمایت از اشتغالزایی، کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری دانشجویان دختر است و بایستی این رویداد در سطح دانشگاه های کشور توسعه یابد».

وی تصریح کرد:«هدف ما این است که بسترهای کار به گونه ای تقویت شوند که تعداد بیشتری از دانشجویان دختر کشور بتوانند در این رویداد اثرگذار، مشارکت داشته باشند».

ابتکار، توضیح داد:«از جمله اهداف و برنامه های آتی این است که بتوانیم رویدادهای استارتاپی در حوزه کارآفرینی دانشجویان دختر را در سطح کشور، توسعه دهیم».

وی بیان کرد:«اینکه بیش از ۳۰ درصد از نیروی کار شرکت های دانش بنیان در اقتصاد ما را زنان تشکیل می دهند یک دستاورد مهم است و تلاش ما هم این است که مشارکت اجتماعی و اقتصادی زنان گسترش یابد».

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از تیم مدیریتی دانشگاه لرستان به خاطر برگزاری رویداد کمند، تشکر کرد.

وی توضیح داد:«از جمله برنامه های رویداد کمند این است که دانشجویان دختر بتوانند توانمندی های خود را ارتقاء داده و در همه حوزه ها، موفقیت های بیشتری کسب کنند».

گفتنی است در این آیین، دکتر سیدنجم الدین الماسی، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان لرستان نیز حضور داشت و دکتر خسرو عزیزی، رئیس دانشگاه لرستان از نسیم زارعیان، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای واحد خواهران خرم آباد نیز با اهدای لوح تقدیر برگزیدگان این دانشگاه و تندیس یادبود رویداد ملی کمند، تقدیر کرد.

اسامی برگزیدگان رویداد ملی دانشجویی کمند استان لرستان:

بخش اول: طراحی و گرافیک:

رتبه اول: ملیکا اسلامی، دانشگاه لرستان.

رتبه دوم: فاطمه فتاحی، دانشگاه لرستان.

رتبه سوم: هانیه آسال، دانشگاه لرستان.

شایسته تقدیر: پردیس طاهری، دانشگاه فنی و حرفه ای.

بخش دوم: طراحی و دوخت لباس:

رتبه اول: شکوفه محمدپور، دانشگاه فنی و حرفه ای.

رتبه دوم: کلثوم رضایی، دانشگاه فنی و حرفه ای.

رتبه سوم: محدثه آذرخش، دانشگاه لرستان.

شایسته تقدیر: شهلا گله دار، دانشگاه فنی و حرفه ای. 

بخش سوم: صنایع دستی:

رتبه اول: خاطره زمانیان، دانشگاه فنی و حرفه ای.

رتبه دوم: یلدا یعقوبی منش، دانشگاه پیام نور خرم آباد.

رتبه سوم: تیم گروهی کانون مهدویت، دانشگاه لرستان.

شایسته تقدیر: سیما رضا، دانشگاه لرستان.

بخش چهارم: مهندسی و معماری:

شایسته تقدیر: فاطمه گودرزی، دانشگاه فنی و حرفه ای. 


 


Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


٠٩:٣٠ - 1399/08/27    /    شماره : ٧٥٢٩    /    تعداد نمایش : ٦١